Зустріч з віце-прем’єр-міністром України Дмитром Кулебою

24 жовтня у Залі вченої ради Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Г. Шевченка відбулася надзвичайно корисна та цікава зустріч з випускником інституту, віце-прем’єр-міністром України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції та просто з цікавою людиною — Дмитром Кулебою.

Український дипломат поділився з аудиторією своїм безцінним досвідом, розказав, як працює світ політики та міжнародних відносин, висловив свою думку щодо ситуації в Україні за останні 10 років.

«Оглядаючись на події 2013-го, можна прослідкувати, наскільки сильно змінилася Україна і весь світ загалом. Політична ситуація у нашій країні зараз — зовсім інший шаблон, зовсім нові установки та порядки. Давайте поглянемо на тенденції довкола. Китай цілковито наздогнав США. Індія — якраз та країна, яка перебуває у цьому процесі «спроб наздогнати». Європейський Союз слабшає, втрачаючи Велику Британію. Правила міжнародного права втрачають свою актуальність і вже не діють. Ми стаємо свідками того, як світ занурюється в хаос, у щось, чого ніколи не було раніше. Тому неможливо передбачити, що буде далі. Усе, що ми можемо робити — лише спостерігати».

Далі Дмитро Кулеба докладніше зупинився на поточній ситуації в Україні: «рух на Захід» — прагнення до європейської інтеграції. ЄС — найбільший торговий партнер України, але не слід забувати і про Китай, з яким встановлено не менше торгових зв’язків. Тож перед Україною невдовзі стоятиме вибір: з ким вигідніше мати справу? Схід чи Захід? Китай, США? Чи, можливо, Туреччина? Саме тому перед майбутнім поколінням політиків (які в цей час захоплено слухали дипломата) стоятимуть найскладніші завдання та рішення.

Раніше головним рушієм цього світу, те, на чому він тримався, було виробництво. Штучний інтелект, робототехніка й космос — три речі, навколо яких крутиться сьогодення. Якщо в будь-якій країні немає хоча б невеликої частки одного з пунктів, про її розвиток не може бути й мови. Що є в нас? В Україні поширена космічна сфера та робототехніка. Також є передумови для розвитку штучного інтелекту, зокрема наявність першокласних, одних із провідних інженерів у світі. Але конкуренція досить висока, що трохи гальмує цей процес. У нашій країні все ж поки що домінує сільське господарство, його експорт. Але це непогано. Світ хоче їсти все більше й більше, а з нашими ґрунтами ми нагодуємо і Схід і Захід. Візьмемо хоча б закупівлю Китаєм української кукурудзи. Єдине, до чого слід прагнути в цьому аспекті, так це до пошуку інвесторів для розвитку цієї сфери. Чому б, наприклад, не створити в Херсоні прибутковий завод із переробки томатів? Для цього, якраз таки, необхідні інвестори.

Після виступу Дмитра студенти мали чудову нагоду поставити запитання, які виникли під час монологу дипломата.

Ми знаємо безліч прикладів країн, які не входять у Європейський Союз, проте відзначаються високим рівнем життя та розвитком загалом. Чи євроінтеграція є кінцевою метою для України? Чи дійсно нам це потрібно?

«Я вважаю, не слід перетворювати членство в ЄС чи НАТО на якийсь фетиш, найголовнішу мету життя. ЄС — не недосяжний скарб, а інструмент зміни країни, стимул рухатися далі, не стояти на місці. Якщо ми відмовимося від євроінтеграції, весь розвиток занепаде. У нас уже була така ситуація, у 2013. І що це нам дало? Суцільний безлад, масовий бунт. Тому ми маємо прагнути членства ЄС хоча б для того, аби не зупинятися й не обертатися назад».

Як ви ставитеся до люстрації й чи принесе вона якусь користь для нашої країни?

«Базовий обов’язок будь-якого депутата — захищати. Зрозуміло, теперішня ситуація вибудовується так, що політикам просто не вірять. І це не дивно. Тому, сподіваюсь, люстрація зламає цей стереотип і покращить стан речей. Цілковито підтримую цей закон».

Які кроки слід робити Україні щодня, аби наблизитися до ЄС, укріпити свій статус на міжнародній арені?

«Працювати. Працювати щодня й не покладаючи рук. Я вважаю, суттєвою проблемою тут виступає ще і стримування потоку іноземних студентів в Україну. А взагалі, треба ризик перетворювати на можливості, скористатися будь-яким шансом на всі 100 %».

— Дайте кілька порад першокурсникам, які хочуть та готові розвиватися у сфері політики. Що слід робити зараз, з цієї хвилини? І що ми можемо зробити?

«Три головних правила. По-перше, у будь-якому випадку залишатися собою. По-друге, не зважаючи на нашу дещо не літературну спеціальність, не забувати читати. Читайте художню літературу, блоги письменників. Це збагачує вас. Вчіть іноземну мову, вона чудово тренує ваш мозок. По-третє, працюйте над собою, погоджуйтеся на різні crazy виклики. І самі будьте crazy».

Загалом, незважаючи на серйозність обговорюваних питань, зустріч пройшла в невимушеній атмосфері та, що найголовніше, з користю. Тримайте декілька цікавих цитат Дмитра Кулеби:

«Ніщо не існує в ізоляції, будь-що існує лише в певному контексті»

«Слід ризики перетворювати на можливості»

«Дуже важливо в щось вірити, але залишатися реалістами»

Comments are closed.