Медіаграмотність як звичка сучасної людини

Ось і закінчився 3-денний воркшоп із медіаграмотності. Лекції, інтерактивні вправи, практичні заняття та вікторини. Усього три дні – а скільки вражень і корисних знань отримали учасники тренінгу. І можу вас запевнити, що ні один із 20 учасників ні на мить не пожалкував, що всі вихідні присвятив медіаосвіті.

Тренінг почався в п’ятницю, 6-го жовтня. Марина Соболевська, доктор соціологічних наук, прочитала надзвичайно цікаву лекцію «Навіщо медіаграмотність соціологам?» та ознайомила учасників із тим, як здійснювалось впровадження медіаосвіти в країнах Європи, зокрема в Україні.

Крім того, учасникам надали можливість побути на місці так званих «незалежних експертів», яких ми можемо зустріти в різних телевізійних шоу. Як довела ця інтерактивна вправа – «експертом» може стати хто завгодно.

Далі до воркшопу завітали вже справжні експерти з перевірки фактів, надзвичайно круті гайзи з VoxCheck: Олена Шкарпова, Максим Скубенко та Олексій Крименюк. Якщо хто не знає, вони займаються аналізом цитат політиків, провідних науковців та бізнесменів. В учасників тренінгу також була можливість відчути себе фактчекером і проаналізувати найсвіжіші вислови президента та прем’єр-міністра України.

І закінчила перший день воркшопу одна з організаторів івенту, талановита студентка 4-го курсу факультету соціології, Тетяна Малоголовчук. Завдяки Тані учасники дізналися як мислити критично та аналізувати побачене, прочитане та почуте.

Наступного дня до воркшопу завітала Ірина Чудовська, доктор соціолгічних наук та надзвичайно цікава особистість. Ірина Анатоліївна розповіла про небезпеку пропаганди у формі інтерактивного виступу, чим неабияк зацікавила учасників події.

Цього ж дня відбувся тренінг із розпізнавання маніпуляцій у сучасних медіа за участю харизматичної викладачки Валентини Потапової. Аналіз відео та фото на наявність пропаганди та фейку, порівняння текстів із підручників історії різних епох – було дуже цікаво.

Завершився другий день медіа-квестом та нагородженням учасників воркшопу.

Останній день хоч і був похмурим, непогода не стала перешкодою для завершального етапу тренінгу. Тим паче до воркшопу завітав Артем Бабак, редактор StopFake.org. Артем поділився навичками та корисними сайтами для викриття фейків в інтернеті та новинах.

І, напевно, найцікавіше – командний конкурс на створення власної пропаганди. Виявилось, що створювати фейкові новини та джинсу неабияке задоволення. Але розпізнавати фальсифікацію не так вже і просто.

Власне найважчим було розставатися з учасниками та організаторами тренінгу, бо в аудиторії весь час панувала тепла та дружня атмосфера. І ось що думають учасники тренінгу про подію:

«Сподобалося все! Лектори – справжні професіонали у своїй справі. Слухати і спілкуватися з ними – одне задоволення. Найбільше запам’ятався медіа-квест, такий собі мозковий штурм», – поділилася Христина Савчук.

Анастасія Ягужинська зауважила: «Я просто у захваті від проведених 3-х днів! Більш за все запам’яталася лекція-практикум від Валентини Потапової (смішно, інформативно та інтерактивно) НТСА – молодці!»

Особистої уваги заслуговують організатори цього івенту, члени Наукового товариства факультету соціології (Аліна Хелашвілі, Тетяна Малоголовчук, Владислав Романчук, Андрій Підгорний та Арсеній Чечоткін), які за підтримки Академії української преси зробили такий корисний тренінг. Як говорять дівчата: «Ми не очікували такої зацікавленості студентів у медіаосвіті. Навіть тренери були здивовані, що всі учасники такі активні та готові присвятити всі вихідні на те, щоб стати медіаграмотними». На питання, чи буде НТСА організовувати ще подібні івенти, дівчата відповіли, що це був їх перший досвід, але в них ще багато цікавих ідей.

Comments are closed.