Неформальна освіта в Україні — невідоме, але геніальне.
Початок 2020-го став часом, коли в уряді заговорили про дуальну освіту. За планами МОН, вона є значним шансом для студентів попрактикувати знання, отримані під час лекцій. Приблизно 20% здобувачів вищої освіти не стажуються й не працюють за спеціальністю, оскільки вона їх не влаштовує.Чотири (можливо навіть і шість) років життя людини витрачається на здобуття знань про вид діяльності, якою вона не займатиметься в майбутньому. Тож, після кількох років навчання на спеціальність, яка не припадає студенту до душі, він починає розглядати різні варіанти, за якими він зможе змінити напрямок свого розвитку. Першим з таких є рішення знову зареєструватися на ЗНО та вступити на бажану спеціальність. Усе спочатку, по другому колу.

Все з нуля – як?
В Україні вже не перший рік процвітає неформальна освіта. Курси, семінари, тренінги, міні-академії – це можливість стати студентом у будь-якому віці та опанувати новими навичками, виділивши на це стільки часу, скільки потрібно. Успіх залежить лише від бажання вчитися, поєднуючи теорію з практичним засвоєнням матеріалу.
Неформальна освіта – не міф. Такий формат навчання запротокольований в Законі України “Про освіту”: “Неформальна освіта – це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій”. У Європі неформальна освіта для роботодавців є відповідною до формальної. Прогресу такого виду навчання сприяють міжнародні організації – ООН, ЮНЕСКО, Європейський Союз, Рада Європи.

Можливості неформальної освіти.
Такі курси можуть об’єднувати в групі людей різного віку, і всі вони приходитимуть до закладів неформальної освіти за реальними навичками. Навіщо слухати промови про те, чому технології зараз стрімко розвиваються? Важливіше дізнатися, як написати код в С++. Частіше за все таке навчання – це робота в групах з командними завданнями. На виході студенти отримують реальні вміння, символічний диплом організації та рекомендації на стажування чи роботу.
Микола Панченко, керівник однієї з всеукраїнських ГО – «Освітня асамблея», що проводить навчання у такому форматі, розповідає про те, що студенти подібних курсів мають більші шанси працевлаштування за умови наявності таких особистих якостей: працьовитості та саморозвитку.
Микола Панченко, керівник однієї з всеукраїнських ГО – «Освітня асамблея», що проводить навчання у такому форматі, розповідає про те, що студенти подібних курсів мають більші шанси працевлаштування за умови наявності таких особистих якостей: працьовитості та саморозвитку.
«Коли ми проводимо курси, ми завжди дбаємо про випускників. Звісно, є відсоток несумлінних студентів, як і всюди. Але ми завжди виділяємо найкращих та допомагаємо їм, влаштовуємо на стажування. У подальшому вони отримують роботу і працюють не за тим фахом, який обрали в університеті, а за тим, який здобули у нас, зекономивши кілька років життя».
Микола розповідає те, що можливість безкоштовно навчатися приваблює людей, оскільки в Україні є можливість навчатися неформально не віддаючи за це гроші. Доступ до бажаних практичних знань можна отримати на програмах від громадських організацій. Цим завідують волонтери, які запрошують викладати професійних спікерів. Головний аспект – написання мотиваційного листа. Своє бажання вчитися треба доводити – це така угода з організацією, оскільки вони зацікавлені в мотивованих слухачах.

Неформальна освіта – проблеми в Україні.
«Освітню асамблею» створили випускники Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Керівником є Микола Панченко – свого часу вчився на україністиці. За п’ять років команда розширилася до масштабів десяти міст України, де зараз популяризуються осередки організації. Курси проводяться з різних предметів: від журналістики та медіаграмотності до дипломатії та лінгвістики. 18 тисяч людей вже змогли отримати знання, про які так мріяли. “А могли би і більше”, – розповідає керівник. Але полеміка цього питання в тому, що безкоштовна неформальна освіта досі не може перебороти міф «де дорожче, там краще”.
«Люди все більше користуються послугами організацій, що займаються неформальною освітою. Але за звичкою найбільше тягнуться до найдорожчого взагалі або до найдорожчого, що вони можуть собі дозволити».
«Люди все більше користуються послугами організацій, що займаються неформальною освітою. Але за звичкою найбільше тягнуться до найдорожчого взагалі або до найдорожчого, що вони можуть собі дозволити».
Українці, які користуються безкоштовним можливостями, теж мають невеликий вибір. Організацій, які дають безкоштовно можливості, досить мало. Переважно, отримують такі гранти проекти з метою залучення людей до певної ідеї, до прикладу, бізнес-проекти для побудови бренду або фейкові структури, створені для викачування коштів з тих же фондів або бізнесу. Ми можемо поділитися з вами інформацією про кращі онлайн-університети, а от з офлайн-освітою складніше. Проекти високого рівня з великими аудиторіями та спікерами складно організовувати, як каже керівник «Освітньої асамблеї». Але донат-система часто надає таку можливість.

«Найбільша складність розвитку волонтерських центрів неформальної освіти – це постійні фінансові труднощі. Ми постійно перебуваємо в пошуку шляхів фінансування організації. Це якісь проекти, конкурси, благодійна допомога. Є люди, які допомагають більш-менш регулярно, але з закриттям кожної поточної потреби потенціал і можливості організації ростуть. І потрібно все більше й більше.
З-поміж десятків освітніх організацій, що з’явилися з 2015-го року і проіснували такий термін, виживають не всі».
Микола також додає: зараз його команда шукає нових ініціативних волонтерів. Тож, студентів, в тому числі рідної Alma mater також запрошують долучитися і розвивати можливості для українців разом.
Не раз можна почути: «Вік живи, вік учись». Це правда, яку форму освіти ви б не обрали.
Самонавчання завжди було базою для розвивання будь-яких навичок – чи то університет чи то безкоштовні курси. Шанси, які надають, треба використовувати. Головне – хоча б знати про існування. Поки що безкоштовна неформальна освіта все ще залишається в тіні класичних систем ЗВО, а то навіть і комерційних вузькоспеціалізованих центрів освіти, але все ще попереду!
Фото та стаття за матеріалом Вікторії Покатілової,
Редактори: Маргарита Дяченко та Тетяна Березовська
Переглядів:
1 832
0 Comments Leave a comment
Comments are closed.