Якщо ти один із тих, хто ніколи не зупиняється на досягнутому, то вступивши до КНУ, ти вже амбітно мусиш вираховувати, як досягнути нових вершин. Маємо дещо для тебе!
Цього вівторка відбулась дуже крута, інформативна лекція про те, як вступити до західних ВНЗ. Ключове – як не опустити руки, рухаючись цим тернистим шляхом, та й як узагалі наважитись на перший крок. Зі студентами зустрівся Іван Примаченко – співзасновник платформи освітніх курсів “Prometheus” і просто – “той, хто зміг”. Іван виборов місце на навчальній програмі Стенфордського університету “Ukrainian Emerging Leaders”, конкурс на яку склало ще 220 людей на місце.
Його досвід і цінні думки щодо стратегії вступу до ВНЗ ми вже почули, тож радо ділимось із тими, хто не зміг приєднатись, або кому було ліньки писати конспект лекції.
Іван знає 2 шкідливі думки, які не дають досягти омріяної мети вступу:
- “Це не для таких, як я”: впевненість у тому, що до престижних ВНЗ може вступити або дитина олігарха, або просто надлюдина (такий, як я, але з феноменальними знаннями і талантами). Аж ніяк. Наполегливість – це основний фактор успіху.
- “Пан або пропав”, “Або я вступлю до університету Ліги плюща, або взагалі нікуди”. А дарма. Обери бажаний напрямок навчання, переглянь список ВНЗ, які підходять твоїм побажанням – і вперед! Подавай документи одразу в декілька десятків ВНЗ, і часто, наполегливо роби це протягом кількох років. Пан Іван, до речі, вступив до омріяного ВНЗ лише після двох років наполегливих намагань.
Як університет визначає найкращих? Тут декілька критеріїв, тож зупинимось на основних.
Попередні оцінки та стандартизовані тести.
Оцінки зі школи/бакалаврату/магістратури грають різну роль. Це залежить від того, на який ступінь освіти претендує абітурієнт. Але є декілька загальних рекомендацій.
- Результати стандартизованих тестів важливі, але не намагайся їх максимізувати, мріячи про 100 зі 100. Важливо перетнути межу «достатньо», та й все. Якщо «достатньо», припустимо, 70, а абітурієнт набирає 98, він все одно буде на одній позиції з тими, хто набрав мінімальні 70. Найкращий вибір: орієнтуйся на рівень “трошки вище, ніж середній”. Приблизно визначити його можна, переглянувши інформацію з рейтингів минулих років.
- Зосередитися слід не тільки на змісті, а й на формі. Обов’язково досконально знай формат стандартизованого тесту, його складові частини, відведений на складання час. Бажано – попередньо влаштуй собі тренування.
Біографія (CV + есе).
Основні помилки CV:
- Занадто багато тексту. У члена приймальної комісії буде максимум 30 секунд на читання, тож дай йому можливість перечитати всю свою “творчість” швидко та з максимальним захопленням найважливішого.
- Концентрація на професійних обов‘язках, а не на досягненнях. Тут все зрозуміло: пиши якомога чіткіше про KPI та співпрацю із важливими партнерами, яких потенційно можуть знати у приймальній комісії.
Есе потрібно для того, аби висвітлити біографію та підкреслити позитивні риси характеру. Здається, все просто, але й тут є правила:
- Визнач центральну історію, яка охопить весь текст. Історія має бути такою, яку один із членів приймальної комісії коротко і ясно зможе переказати всім іншим на пітчингу – саме так і обирають кандидатів.
- Пиши просто. Один абзац – одна ідея. Перший та останній абзац пов’язані.
- Приймальна комісія побачить тебе з тієї сторони, з якої ти захочеш себе показати. Мрії та амбіції доречні, скромність – аж ніяк.
- Пиши якнайменш абстрактно, більше конкретики.
- Покажи, на якому етапі свого життя ти знаходишся зараз, чого хочеш досягти у майбутньому, що хочеш отримати від цієї програми? Як саме вона допоможе тобі досягти мети? Прояви реальну зацікавленість у цьому ВНЗ – можеш навіть вказати прізвища викладачів або предмети на цій програмі, які припали до душі найбільше.
Рекомендацію повинна давати людина, яка:
- Добре тебе знає (буде дивно виглядати текст від того, з ким не було співпраці як такої);
- Позитивно до тебе ставиться;
- Має потужну репутацію (в ідеалі – її знають і члени комісії);
- Вміє гарно писати рекомендаційні листи.
І наостанок – план дій:
- Аби полегшити собі процес написання заяви, заздалегідь подумай, що ти хочеш зробити та з ким працювати.
- Поглянь на себе з точки зору приймальної комісії: знай свої сильні і слабкі сторони.
- Напиши покрокову стратегію дій на рік вперед.
Іван також порадив нам до перегляду два безкоштовних онлайн-курси:
- “Як вступити до найкращих західних шкіл та університетів” від “Ukraine Global Scholars” на “Prometheus”;
- “How to Apply to College” від Пенсильванського університету на “Coursera”.
Сподіваємось, що ти, як і ми, отримав дозу натхнення від цієї інформації. Залишилось тільки правильно спрямувати це натхнення, аби досягти бажаного. Зможеш? Зичимо успіхів!
0 Comments Leave a comment
Comments are closed.