Засідання комісії з питань нарахування академічних стипендій

  • Листопад 4th, 2016
  • Всі
  • 0 Comments
  • Olha Harhola

3 листопада 2016 року відбулося засідання комісії з питань нарахування академічних стипендій за участі Першого заступника міністра освіти і науки Ковтунця Володимира Віталійовича, заступника міністра фінансів Марченка Сергія Михайловича , представників Міносвіти та Мінфіну, київських профспілкових організацій та представників студентського самоврядування.

У ході обговорення представниками Міністерства освіти була запропонована концепція нарахування академічної стипендії. На 2017 рік було заплановано 2,9 млрд. гривень на виплату академічних стипендій. Головний критерій нарахування – рейтинг успішності, який формується стипендіальними комісіями вищих навчальних закладів. Цей принцип вже впроваджується з цього навчального року багатьма вишами України. Рейтинг визначає сам ВНЗ, але обов’язковими умовами участі студентів у цьому рейтингу є відсутність академічної заборгованості. Принциповим є те, що рейтинг вибудовуватиметься за 100–бальною шкалою, а не за 5-ти бальною, як він формується наразі.

Розмір мінімальної академічної стипендії та відсоток студентів, які будуть її отримувати, поки що гіпотетичні, оскільки ці показники напряму залежні від загальної суми на виплату академічних стипендій, яку визначать в бюджеті України на 2017 рік. В проекті передбачено виплату стипендій не більше ніж 66% студентів державної форми навчання. Попередньо були озвучені такі дані: 1000 гривень – мінімальна академічна стипендія, 1600 гривень – підвищена академічна стипендія. Для спеціальностей, які пріоритетні для держави (освітянські та деякі технічні), передбачено розмір стипендій на 20-30% вище (1200-1300 грн.). Підвищенні стипендії будуть отримувати студенти, які є першими в рейтингу (5-7%), проте відсоток таких студентів ще точно не встановлено. Такі розміри стипендій та відсоток студентів, що отримуватимуть їх, можливі, якщо Міносвіти отримає 2,9 млрд. гривень з бюджету.

Позиція Міністерства фінансів: (приблизно) 66% студентів, що будуть отримувати академічну стипендію, це забагато. Заступник міністра фінансів пропонує виплачувати такі стипендії не більше ніж 25-30% студентів денної форми навчання, адже, за його переконанням, стипендія це не заробітна плата, а винагорода за сумлінне навчання. При цьому, менший відсоток студентів-отримувачів стипендії призведе до значного підвищення розміру мінімальної академічної стипендії для «меншості» – близько 2000-2500 грн.
З приводу соціально незахищених студентів: таким студентам буде виплачуватись соціальна стипендія. Наразі існує 6 категорій студентів, які можуть отримати соціальну стипендію: студенти з малозабезпечених сімей, студенти, які є дітьми-інвалідами та інвалідами I-III групп, студенти, які мають сім’ї з дітьми, студенти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, студенти з числа дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, а також студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків. До цього списку додається категорія студентів, які виїхали із зони АТО.
Міністерство фінансів пропонує виділити на забезпечення виплат соціальних стипендій 2 млрд. гривень. Представники профспілок наголосили на тому, що 2 млрд. гривень Міністерством соціальної політики (яке буде розпорядником цих коштів) фізично не будуть виплачені, адже такої кількості студентів-пільговиків немає. Як наслідок, зробили висновки активісти, більша частина цих коштів буде перерозподілена в самому Міністерстві соціальної політики, а отже, до студентства не потрапить. Представникам мінфіну було запропоновано виплачувати соціальні стипендії лише дітям-сиротам, а інші кошти для соціальних стипендій перерозподілити на виплату академічних стипендій.

P.S. Це було перше засідання у такому форматі, про результати наступних засідань комісії буде обов’язково поінформовано окремо Гречкою Станіславом.
На жаль, на засіданні з боку студентства був лише один представник. Але це був представник Студентського парламенту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Ми не знаємо, через що була така явка студентів: через недопрацювання організаторів заходу чи невідповідального ставлення представників інших вишів.

Comments are closed.